Вчимося бути здоровими

Швидка допомога при укусах комах

У літній сезон, коли кількість комах, досаждають нам, досягає максимуму, саме час дізнатися про першу допомогу при укусах найбільш поширених представників цього виду.

Наслідки укусу комахи залежать, по-перше, від його виду, а по-друге, від індивідуальних особливостей організму кожної конкретної людини. Адже реакцію викликає не сам факт укусу, а речовини, які комахи вводять під час нього, в результаті чого можливий прояв алергічних реакцій різного ступеня тяжкості.

 У літній сезон, коли кількість комах, досаждають нам, досягає максимуму, саме час дізнатися про першу допомогу при укусах найбільш поширених представників цього виду.

Наслідки укусу комахи залежать, по-перше, від його виду, а по-друге, від індивідуальних особливостей організму кожної конкретної людини. Адже реакцію викликає не сам факт укусу, а речовини, які комахи вводять під час нього, в результаті чого можливий прояв алергічних реакцій різного ступеня тяжкості.

Укуси бджіл, ос, шершнів, мурах

Комахи цього виду жалять в цілях самооборони. З укусом в організм людини потрапляє отрута, що складається з білків та інших компонентів, що є сильними алергенами, тому шкіра відповідає на втручання цих речовин почервонінням, болем і припухлістю. Причому реакція на потрапляння отрут цих комах в організм дуже швидка (20 хвилин і менше).

Перша допомога: Відразу ж після укусу необхідно обережно, не поспішаючи, витягнути жало, якщо воно залишилося в ранці. Потім для дезінфекції накласти ватний тампон, змочений настойкою календули, перекисом водню або спиртовмісною рідиною. Для зняття набряку і запобігання його розвитку прикласти до місця укусу лід. Можна також використовувати шматок сирої, розрізаної навпіл картоплі чи помідора, або покласти на уражене місце листочки подрібненої петрушки - це допоможе усунути біль і припухлість. Для запобігання алергічної реакції найкраще прийняти антигістамінний препарат.

Однак якщо комаха ужалила в рот, обличчя або голову, надавши першу допомогу потерпілому, слід обов'язково викликати швидку допомогу, адже такий укус може стати причиною задухи. Також до кваліфікованої допомоги необхідно вдатися при поширенні набряку або висипки на різні частини тіла, опуханні обличчя, запамороченні або головного болю, нудоти, блювоти, задишки і болю в грудях.

Кліщі

Найнебезпечнішим в укусі кліща є те, що ця комаха часто є переносником таких хвороб, як кліщовий вірусний енцефаліт та бореліоз. При цьому енцефаліт дуже складно діагностувати, так як в легкій формі він може маскуватися під інші вірусні захворювання. Складність полягає і в тому, що кліщ дуже маленьких розмірів, і укус його безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в ранку анестезуючу речовину. Саме тому укус найчастіше виявляється тільки через 2-3 дні.

Перша допомога: необхідно видалити комаху і обробити рану. Для цього краще використовувати пінцет, яким потрібно дуже акуратно зачепити тулуб кліща якомога ближче до голови. Діставати його найкраще обертальними рухами і перпендикулярно укусу. При цьому не можна натискати на тіло комахи, щоб не видавити інфікований вміст в рану. Висока концентрація вірусу знаходиться в головці кліща, тому її не можна залишати під шкірою. Якщо все ж видалити комаху повністю не вийшло, необхідно протерти місце укусу ватним диском зі спиртом і використовувати для видалення стерильну медичну голку або гостру голку, попередньо прокаливши її на вогні, а після закінчення процедури продезінфікувати рану і шкіру навколо неї йодом.

Після видалення кліща його бажано віднести в лабораторію, щоб перевірити на бореліоз або енцефаліт. Для цього посадіть кліща в банку.

ПАМ'ЯТАЙТЕ! Ні в якому разі не можна чухати ранку: вірус може потрапити в кров через дрібні садна або укуси комах.

Воші

Помітити їх присутність можна по характерному свербінні шкіри голови, яке викликається алергічною реакцією організму на особливу речовину, що виділяється цими комахами. При цьому дорослі воші дуже спритно ховаються, і виявити їх часто досить складно. Набагато простіше побачити гниди - яйця вошей білого кольору, яких вони приклеюють до коріння волосся. Розсип гнид дуже схожий на лупу, але на відміну від неї їх неможливо струсити, так як вони міцно прикріплені до волосся спеціальною клейкою речовиною. Укуси вошей викликають сильний свербіж, провокуючий розчухи. Внаслідок цього на шкірі голови можуть утворитися плями, ранки, нерівності, що іноді стає благодатним ґрунтом для проникнення вторинної інфекції, а це в свою чергу може привести до запалення і збільшення шийних лімфатичних вузлів.

Перша допомога: виявивши на волосистій частині голови дитини вошей, необхідно провести обробку якнайскоріше, оскільки ці комахи досить швидко розмножуються. І тут краще залишити осторонь відомі народні методи (гас та ін ), які насправді малоефективні і деколи можуть бути навіть небезпечні, а вдатися до допомоги сучасних спеціальних протипедикульозних засобів. При правильному використанні цього буде достатньо для позбавлення від комах і заподіюваного їх укусами дискомфорту. Для подальшого вичісування вошей (якщо воно вимагається, згідно інструкції засобу) краще озброїтися спеціальним гребенем з густими металевими зубцями.

Щоб не зіпсувати собі літні враження від близького «спілкування» з комахами, не потрібно панічно їх боятися і, наприклад, перебуваючи на природі, весь час обливатися репелентами. Важливо всього лише знати, як в екстреній ситуації правильно реагувати на їх укуси. Так ви захистите себе та близьких від дуже неприємних наслідків, які можуть викликати ці, нешкідливі на перший погляд, крихітні створіння.

Дитячий навчальний заклад №28 - 2020 рік. Всі права захищені.
Download Joomla Templates