Розвиток музичних здібностей дошкільнят

 

Для того, щоб почати займатися музикою не треба мати яких-небудь особливих здібностей, крім здібності чути та відчувати ритм. Уроки музики спрямовані на те, щоб розвивати в учнів здатність відчувати, любити, оцінювати явища мистецтва, створювати в міру своїх сил і творчих можливостей музично-художні цінності. Творчість допомагає дитині розкрити його музичні здібності, музикальність.

Музичні здібності розвиваються в постійній практичній діяльності. Основними видами музичної діяльності є: слухання музики; виконання музики; написання музики. У структурі музикальності виділяють три основні музичні здібності:

Відчуття ладу: це здатність емоційно розрізняти ладові функції звуків мелодії або відчувати емоційну виразність звуковисотного руху. Цю здатність можна інакше назвати емоційним або апперцептивним компонентом музичного слуху. Відчуття ладу утворює безперервне єдність з відчуттям музичної висоти, тобто висоти, відокремленою від тембру. Відчуття ладу безпосередньо проявляється в сприйнятті мелодії, в впізнаванні її, в чутливості до точності інтонації. Воно поряд з почуттям ритму утворює основу емоційної чуйності на музику. У дитячому віці його характерний прояв - любов і інтерес до слухання музики.

Внутрішній слух: це здатність довільно користуватися слуховими уявленнями, що відображають звуковисотного рух. Цю здатність називають слуховим або репродуктивним компонентом музичного слуху. Вона безпосередньо проявляється у відтворенні по слуху мелодій, в першу чергу в співі. Спільно з ладових почуттям вона лежить в основі гармонійного слуху. Ця здатність утворює основне ядро музичної пам'яті та музичного уяви. Найбільш складно розвиваються на початковому етапі музично-слухові уявлення - здатність відтворювати мелодію голосом, точно її інтонуючи, або підбирати її по слуху на музичному інструменті.

Відчуття ритму: це. здатність активно переживати музику, відчувати емоційну виразність музичного ритму і точно відтворювати його. У ранньому віці музично-ритмічне почуття проявляється в тому, що слухання музики абсолютно безпосередньо супроводжується тими чи іншими руховими реакціями, більш-менш точно передають ритм музики. Це почуття лежить в основі всіх тих проявів музикальності, які пов'язані зі сприйняттям і відтворенням тимчасового ходу музичного руху. Поряд з ладових почуттям воно утворює основу емоційної чуйності на музику.

Даний вид музичних здібностей має на увазі під собою сприйняття рівномірної пульсації метричних долей в музиці (в процесі руху під музику, ігри на найпростіших музичних інструментах); розрізнення сильних і слабких долей в музиці при слуханні і виконанні маршових і танцювальних п'єс. Засвоєння ритмічних фігур, побудованих на чергуванні двох різних ритмічних одиниць, при цьому музичний матеріал повинен бути нескладним і добре знайомий дітям, подальше усвідомлення тривалостей і пауз, формування уявлень про їх записи. Це сприяє усвідомленню виразною і образотворчої суті ритму.

Здібності можна класифікувати наступним чином: музичні; лінгвістичні; інтелектуальні; творчі.

Музичні здібності в існуючій загальній психологічнійої класифікації відносяться до спеціальних, тобто таким, які необхідні для успішних занять і визначаються самою природою музики.

Педагоги-музиканти прийшли до висновку, що задатки музичної діяльності (тобто фізичні особливості будови організму, наприклад, органу слуху або голосового апарату) є у кожного.

Саме вони складають основу розвитку музичних здібностей. Поняття «не розвивається здатність» за твердженням вчених, фахівців в області дослідження проблем музикальності, саме по собі є абсурдним.

Природа щедро нагородила людину. Вона дала йому все для того, щоб бачити, відчувати навколишній світ. Вона дозволила йому чути все різноманіття існуючих навколо звукових фарб. Прислухаючись до власного голосу, голосам птахів і тварин, таємничим шелестом лісу, листя і завивання вітру, люди вчилися розрізняти інтонацію, висоту, тривалість. З необхідності та вміння слухати і чути народжувалася музикальність - природою дане людині властивість.

Музичні здібності бувають спеціальні (виконавчі, композиторські) і загальні - необхідні для здійснення будь-якої музичної діяльності. Для вчителя музики важливі в першу чергу загальні музичні здібності учнів. Відчуття ладу (емоційна чуйність на музику), здатність довільно оперувати музично-ритмічним почуттям і відчуттям цілого (музична форма). Ці здібності в поєднанні з умінням відчути зміст музики складають музикальність.

Дитячий навчальний заклад №28 - 2020 рік. Всі права захищені.
Download Joomla Templates