Гімнастика для зору
Посилання на відео гімнастику:
Заняття в дитячому садку чи школі , а вдома відпочинок перед екранами телефонів та комп’ютерів – для дитячих очей таке навантаження є надмірним. Щоб запобігти в подальшому проблем із зором, необхідно регулярно виконувати спеціальну зарядку для очей.
« Метелик»
Для цієї вправи дитині необхідно уявити, що її повіки та вії – це «крила метелика». Щоб метелик зміг взлетіти, треба швидко та легко покліпати очима. Ця вправа сприяє не тільки розслабленню м’язів очей, але й зволоженню рогівки. Виконувати цю вправу бажано кілько разів впродовж всього дня.
«Жмурки»
Назва цієї вправи говорить сама за себе. Дитині потрібно сильно заплющити очі на 5-7 секунд, а потім максимально розслабити їх. Повторювати цю вправу необхідно 3-5 разів.
«Світлофор»
Попросіть дитину зобразити світлофор. Для цього їй потрібно буде поперемінно моргати то одним, то іншим оком. Крім зняття напруги з очей, ця вправа сприяє розвитку координації та покращує кровообіг в судинах очей.
«Веселі годиннички»
Вихідне положення - голова прямо, очі дивляться вперед. Під ритмічне «тік – так» переводимо погляд то вправо, то вліво. Потім, не повертаючи голови, виконуємо кола очима. Спочатку за годинниковою стрілкою, а потім – проти. Кількість повторень – 10-15 у кожну сторону.
«Ближче – далі»
Для цієї вправи знадобиться два предмета на різній відстані. Завдання дитини- дивитись по 3-5 секунд то на ближній, то на предмет вдалині, поперемінно змінюючи фокус очей. Виконуємо таку вправу 5-6 разів.
«Хто кого?»
Ця гра знайома кожному з дитинства. Двоє сідають навпроти один одного, та, максимально не моргаючи, дивляться один одному в очі. Після того як один з гравців моргне, потрібно заплющити очі на 5-10 секунд. Таке чергування напруження і розслаблення дуже корисне для очних м’язів.
«Масаж»
М’якими рухами пальців, не надавлюючи, виконуємо масаж закритих очей. Рухаємось в напрямку від внутрішніх кутів очей до зовнішніх на верхній повіці та навпаки – на нижній повіці. Робити такий масаж необхідно впродовж 1 хвилини.
Вправи для розслаблення очей
Ці вправи підійдуть для розслаблення всього тіла, але основну увагу приділено саме релаксації очей
Вправа 1. Поставте дитину обличчям до вікна, ноги на ширину плечей. Руки мають вільно звисати. Нехай вона правно поверне тулуб до лівої стіни, щоб лінія плечей була паралельною до стіни. Для пошершення виконання вправи можна дозволити дитині відривати п’яту від підлоги. Голова, плечі та очі мають під час повороту рухатися разом. Очі розслаблені, не розглядають жодних предметів, щоб очні м’язи не працювали. Дихання – у зручному ритмі. На початку вправи можна чергувати повороти: 4 з відкритими очима, потім 4 – з закритими. До кожного повороту переходити поступово лише з відкритими очима.
Вправа 2. «Ведмедик хитається». Дитина має стояти розслаблено і переступати з однієї ноги на іншу, відриваючи п’яти від підлоги і злегка хитаючись, як це роблять ведмеді в зоопарку. Дивитися потрібно в напрямку носика, не зупиняючись поглядом на жодному з предметів, які потрапляють у поле зору. Під кінець кожного хитання можна м’яко моргати.
Наступний етап – виконання малих поворотів (коротких похитувань), призначених для розслаблення очних м’язів, м’язів шиї, для пошіплення кровообігу і збільшення притоку крові до очей.
Вправа 3. «Повороти пальців». Дитина має поставити вказівний палець однієї з рук перед носом. М’яко повертаючи голову з одного боку в інший, намагатися дивитися не на палець, а повз нього. Буде здаватися, що пальчик рухається. Це відчуття посилиться, якщо повороти робити із закритими очима, щоб кінчик носа щоразу торкався пальця. Якщо дитині не вдається досягти ілюзії руху пальця, тоді нехай вона піднесе до носа долоню з широко розтуленими пальцями. Повертаючи голову, нехай дивиться крізь них, уявляючи, що перед нею парканчик. Пальці мають неначе пропливати перед нею. Чергуйте 3 повороти із закритими очима, 3 – з відкритими. Таких поворотів слід виконати 10-15, із рівним диханням.
Вправа 4. Розмістіть вказівний палець однієї з рук дитини на відстані 15 см від правого ока. Нехай вона трошки повертає голову з боку в бік, дивлячись перед собою. Має здаватисЯ, що палець рухається. Ця вправа легша за попередню і дає змогу швидше досягти ілюзії рухів пальця.
Вправи на кліпання корисні як для розвитку нормального зору, так і при всіх видах порушень зору.
Вправа 5. Кліпання. Це рефлекторні рухи повік людини. Кліпати у вправі потрібно якомога частіше. Проведіть з дитиною такі ігри:
- ви і дитина маєте закрити долонею праве око, а лівим безперервно кліпати. Потім навпаки;
- нехай дитина подивиться в дзеркало на своє праве очко і кліпне лівим оком. Потім подивиться на ліве око, а кліпне правим;
- перекидаючи з руки в руку м’ячик, потрібно кліпати при кожному торканні його руками;
- під час повільної прогулянки дитина на кожний зроблений крок кліпає очима, щоб здавалося, ніби земля рухається їй назустріч;
- по черзі з дитиною невисоко підкидайте догори м’ячик, стежачи за ним поглядом, переміщуючи голову за рухом очей;
- рахуйте разом з дитиною з нерегулярними інтервалами і кліпайте на кожний рахунок;
- кліпайте на кожний вдих і видих тощо.
Як говорить народна мудрість: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути», і це буде можливим тоді, коли у вашої дитини нормально розвиватиметься зір.